rady
1. Načasování
Pokud jste se rozhodli pořídit si pejska na Vánoce, měla by to určitě být věc dobře promyšleného plánu. I vánoční dovolená skončí a nastane všední život, s tím je třeba počítat. Nicméně je to výhodné v tom, že většina lidí má dovolenou a více času se štěňátku hned od počátku věnovat. Další výborná doba pro pořízení štěňátka jsou prázdniny.
Prosím, nikdy nezapomeňme, že štěně je živá bytost, která si vás zamiluje a bude vaši péči potřebovat dalších 10-15 let. Zvažte, zda jste schopni mu ji dát, a takovýto živý dáreček raději nedávejte nikomu jako překvapení, mohl by to být spíše šok, který se později pro psa změní v noční můru.
Předpokládejme, že jste si vše dobře rozmysleli a už se nemůžete dočkat, až si pro drobečka pojedete. Co bychom mu měli doma přichystat?
2. Přípravy
Pro štěňátko budete potřebovat základní minimum:
- pelíšek
- 2 misky (na vodu a na krmení)
- obojek nebo postroj + vodítko
- přepravku (někdy může přepravka sloužit také jako pelíšek, obzvláště u malých plemen)
- prvotní zásobu krmení cca 3 kg (předem se informujte u chovatele, jakým krmivem je štěně krmeno, a kupte stejnou značku, předejdete tak zažívacím potížím štěňátka)
- zásobu novin nebo pleny určené pro nácvik vyprazdňování štěňátka
- hračky
- různá okusovadla
- hřebeny dle srsti plemene
Zjistěte si kam budete chodit k veterináři a jeho telefon si uložte do mobilu.
Ostatní věci budete dokupovat v průběhu života vašeho psa.
3. Cesta
Tak a je to tady, den D je tu a vy si jedete pro štěně. Pokud jedete vlakem či autobusem, určitě si vezměte přepravku odpovídající velikosti a dejte do ní např. příjemnou deku. Pokud jedete dále, vezměte též misku a lahev s vodou. Pokud cestujete autem, vezměte přepravku též, ale stejně vám v 99% skončí štěně na klíně (dopravní policie odpustí).
4. Převzetí štěněte
Když si budete štěně přebírat od chovatele, podrobně se vyptejte na jeho zvyky, čím je krmeno, co má rádo a co ne ap. Zkontrolujte štěněti chrup a u pejsků varlátka. Měli byste dostat kupní smlouvu, očkovací průkaz (štěně by mělo být min. 1x očkováno a několikrát odčerveno), trochu krmení, jímž bylo dosud štěně krmeno, a nejlépe ještě něco, co voní jeho domovem.
5. Doma
Dojeli jste šťastně domů, všichni se na štěně vrhají a piští a ... ZPĚT, TAKHLE NE!
Na první den nezvěte všechny příbuzné a svým dětem vysvětlete, že štěně se potřebuje rozkoukat, v klidu vše očichat a prozkoumat a neustálé výpady a výkřiky radosti mu mohou nahnat hrůzu.
Než si zvyknete, že je vás doma o jednoho víc, pozor na dveře, židle a na každý krok, aby mrně nepřišlo k úrazu.
Nalijte misku vody a také nasypejte krmení a ukažte mu je. Do ničeho je nenuťte, některá štěňata jí první dny v novém prostředí špatně, ale to se časem upraví.
Často si sedněte na zem a štěňátko hlaďte a mluvte na ně. Když bude unavené, odneste je do jeho pelíšku a představte mu jeho "místečko" či "místo" (tohle slovo neváhejte používat, pejsek tak brzo pochopí, kam má jít, když ho tam později pošlete).
Učte děti, jak mají se štěnětem zacházet, jak ho bezpečně uchopit a na co dávat pozor. Pokud se naučí respektovat, budou z nich kamarádi na celý život. NEDOVOLME dětem štěněti ubližovat nebo na něm provádět různé experimety, jinak se může tento vztah obrátit ve zlé, a to jistě nikdo nechce.
6. První noc
Málokteré štěně zvládne první noc zcela samostatně bez kňourání ve svém pelíšku. Velká většina štěňat končí v posteli, ale pokud nechcete, aby s vámi pes lože sdílel celoživotně (což je u velkých plemen poněkud nemožné), dejte si pelíšek poblíž postele a dejte do něj ruku. Můžete tak pejska pohladit či usměrnit, kydž bude chtít vlézt k vám. Také poznáte, když se mu bude chtít na záchod apod. Je možné, že budete několik nocí spát hůře a vaše ruka bude částečně ochrnutá a částečně ožužlaná, ale vy si zajistíte, že nebudete muset psovi později velice těžce vysvětlovat, že postel je vaše.
No a po první noci přijde druhý den a po něm další a další, až 4380 a možná i více.
Přeji vám hodně radosti s vaším novým členem rodiny.