Krmivo
Otázka skladby správně vyváženého krmiva je velice důležitá. Vyvážené krmivo musí obsahovat tyto složky: bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerály, vlákninu. U průmyslově vyráběného krmiva najdeme složení na obalu, kvalitní krmiva obsahují všechny složky ve vyváženém poměru a správném množství. Pokud krmíme psa domácí vařenou stravou, nezbývá nám nic jiného, než si všechno správně propočítat.
Bílkoviny: jsou velice důležitou složkou potravy, skládají se z aminokyselin, které jsou nepostradatelné pro růst a obnovu tělesných tkání. Bílkoviny jsou buď živočišného původu nebo rostlinného původu, přičemž bílkoviny živočišného původu mají vyrovnanější aminokyselinový profil a jsou pro psa stravitelnější, bílkoviny rostlinného původu jsou pro psa téměř nestravitelné.
Tuky: slouží jako nejkoncentrovanější zdroj energie, jsou důležité pro přeměnu látkovou. Obsahují esenciální mastné kyseliny, které jsou pro psa velice důležité, nedostatek mastných kyselin vyvolává u psa svědění pokožky, lámavost srsti, lupy a infekce uší. Tuk rovněž ochucuje psí potravu a umožňuje příjem vitamínů rozpustných v tucích. Důležité je, aby tuky byly dobré kvality a byly v odpovídajícím množství. Jejich přebytek způsobuje průjmy, což má za následek horší využití ostatních, i když třeba kvalitních, složek krmiva. Nekvalitní tuky krom průjmů mohou způsobit vážné poškození organismu.
Sacharidy: jsou to cukry, škrob a celulóza, dodávají organizmu energii. Nejstravitelnější jsou jednoduché cukry např. glukóza. Mléčný cukr tzv.laktózu většina dospělých psů nedokáže trávit a mléčný cukr způsobuje průjmy. Vysoký obsah dobře stravitelných sacharidů má např. rýže, mrkev.
Vitamíny: pomáhají regulovat tělesné procesy, jsou rozděleny do dvou skupin - rozpustné ve vodě (vit.C, komplex B vit.) a rozpustné v tucích (A,D,E,K). Veškeré vitamíny jsou obsaženy v potravinách, např. vejce, máslo, sýr obsahují A, D, B, vnitřnosti obsahují thiamin, zelená zelenina vit. E a další.
Minerály: k nejdůležitějším minerálům pro psa patří vápník a fosfor. Jsou nezbytné pro tvorbu a vývoj kostí i zubů, dále jsou důležité pro nervovou a svalovou funkci. Potřebné je jejich dostatečné množství a správný vzájemný poměr, v literatuře se uvádí poměr vápník-fosfor 1,4:1. Předávkování těchto minerálů může u velkých plemen způsobit deformity kostí! K minerálům patří i tzv. stopové prvky, což jsou železo, měď, zinek, mangan, jód, selen.
Vláknina: je potřebná pro správnou peristaltiku, tedy pohyb a funkci, střev, pozitivně ovlivňuje průjmy, podporuje trávení a v odpovídajícím množství umožňuje správný metabolismus všech základních složek krmiva. Při redukční dietě se zvýšený obsah vlákniny v krmivu velmi osvědčil.
U domácí vařené stravy se doporučuje, aby krmná dávka obsahovala 2/3 příloh včetně zeleniny a 1/3 masa.
Množství podávaného krmiva:
U průmyslově vyráběných krmiv najdeme na obalu doporučené množství ke krmení na den a váhu psa. Avšak všichni psi nemají stejný metabolismus, někteří "nespálí" všechny kalorie a tloustnou, přičemž jiní při stejném nebo i vyšším množství krmiva jsou hubení. Je tedy důležité vždy vycházet z kondice a aktivity psa a doporučené množství brát jako pomocný, orientační, ukazatel.
U doma vyráběné stravy platí stejná zásada, že vycházíme z kondice psa, ale vypočítat si energetickou potřebu musíme sami.
Energetické požadavky psa:
hmotnost psa potřebná energie kJ/den
30 kg 7013
35 kg 7850
40 kg 8667
50 kg 10821
Množství energetických požadavků je však závislé na mnoha dalších okolnostech. Určitě větší potřebu bude mít pes sportovec než pes gaučák, vyšší energetické požadavky v zimě má pes umístěný v boudě, než pes bydlící doma, rovněž mladý pes má vyšší potřebu než starý pes.
Samostatnou kapitolou jsou situace, kdy se potřeba zvyšuje:
- růst štěňat až 2-2,5x vyšší
- březost feny v posledních 3 týdnech březosti až 1,5x více (podáváno v častějších dávkách)
- kojení až 3-4x vyšší potřeba
U krmení nesmíme zapomínat i na velmi důležitou součást a tou je voda. Pes musí mít k dispozici stále čistou vodu v dostatečném množství. Tělo psa se skládá asi ze dvou třetin z vody. Psi ztrácejí vodu pocením, dýcháním, činností střev, plic, ledvin. Větší spotřeba vody je při krmení granulovaným krmivem, v horkých dnech, při průjmu a také ve stresových situacích.